Šport in fitnesNogomet

Euro-1996: rezultati in dejstva

Leta 1996 je potekalo drugo evropsko nogometno prvenstvo. Mesto je bilo Anglija. Euro-1996 se je spominjalo veliko navijačev nogometa. Turnir je prinesel nova pravila in pokazal svetovnim prvencem velikih tekmovanj: Hrvaške, Češke, Turčije, Bolgarije, Švice in Rusije. Na Euro-1996 se je Združeno kraljestvo zadnjič izkazalo za najboljše in doseglo polfinale. Na istem prvenstvu je bilo pravilo "Zlati cilj" in število sodelujočih držav se je podvojilo (na 16).

Kvalifikacijski turnir

Kvalificirani turnir se ni spomnil nobenih občutkov. Presenetil je le Švedsko, ki je bila bronasta medalja na zadnjem evropskem prvenstvu, ne da bi se udeležila finala. Nad njimi se je povečala Turčija in Švica.

Zaradi razširitve števila držav, ki bi lahko sodelovale na turnirju, je več skupin imelo možnost zapustiti skupino. Na evro-1996, po razpadu Sovjetske zveze in Češkoslovaške, sta se odpravila Rusija in Češka.

Skupina A

Skupina je vključevala Anglijo, Nizozemsko, Škotsko in Švico.

Tukajšnji boj se je začel s prvim tekmovanjem Euro-1996. Švica je v prvem krogu premagala Anglijo, Nizozemska pa ni mogla zmagati na Škotskem. Druga tekma je vse postavila na svoje mesto: favorit je premagal nasprotnike z rezultatom 2: 0.

V tretjem krogu je Anglija nasprotovala Nizozemski in dosegla štiri golove. Na vzporednem srečanju je Škotska osvojila Švico 1-0. Nizozemska v tej situaciji ni zapustila skupine, vendar pa Škotska ni mogla zadržati napada in zamudila žogo. V končnici so prišli Anglija in Nizozemska.

Skupina B

Skupina je vključevala Francijo, Španijo, Romunijo in Bolgarijo.

Kljub očitnim favoritom je bila odločitev sprejeta v zadnji minuti tretje faze. V Euro-1996, v nogometu v skupini B, je Francija in Bolgarija imela 4 točke v zadnjem polčasu, Španija - 2, le Romunija pa 0.

V zadnjem tekmovanju so prvič zmagali Španija-Romunija, ki so jim uspeli le šest minut pred koncem tekme. Francija ni bila brez težav uspela zmagati nad Bolgarijo.

Skupina C

Skupina je vključevala Nemčijo, Češko, Italijo in Rusijo.

Mnogi analitiki trdijo, da je bila sestava ruske reprezentance najmočnejša v celotni post-sovjetski zgodovini. Starost igralcev je bila optimalna, skoraj vsi so bili na vodilnem evropskem prvenstvu. Vendar pa ruska ekipa ni imela sreče na Euro-1996. Rezultati so razočarali številne oboževalce, vendar se moramo spomniti, da so bili v skupini bodoči prvaki in srebrni medalisti. Sovražnik je bila močna Italija.

Skupino je osvojila Nemčija, ne pa manjka ene žoge. Druga najmočnejša ekipa je bila Češka, ki je uspela preseči Italijane. Rusija je na četrtem mestu končala skupino.

Skupina D

Skupina je vključevala Portugalsko, Hrvaško, Dansko in Turčijo.

V tej skupini jih je veliko zanimalo Danska. Sedanji nosilec pokala je izstopal z močno ekipo, ki je bila še boljša kot pred štirimi leti. Na prvi stopnji niso uspeli premagati Portugalske, z risanjem v žrebu. Hrvati so porazili Dane 3-0. Zmaga proti Turčiji jim ni dovolila, da zapustijo skupino. V plezalih je šel na Portugalsko in Hrvaško. Zadnje mesto v skupini so vzeli Turki.

Četrtfinale

Četrtfinalni tekmi publiki niso dali veliko ciljev. Nekaj iger se je končalo z brezplačnim žrebom. Samo ena ekipa je uspela doseči dva gola.

Najbolj zanimiv je bil angleško-španski par. Obe ekipi sta ustvarili morje trenutkov, vendar v rednem času ni bilo mogoče doseči zadetka. Vse je bilo odločeno v seriji kazenskih strelov, kjer so bili angleški nedvoumni. V španski reprezentanci je Fernando Hierro naredil napako in en zadetek za vratarja reprezentance je uspel obraniti. Rezultat: 4: 2 o kaznih.

V četrtfinalu Hrvaške je šla v nemirno Nemčijo. Hrvati so močno začeli tekmo, vendar je nemškega igralca izenačil v svojem kazenskem prostoru, po katerem je bila kazen nedvomno uresničena. Po 51 minutah je Hrvaška odigrala eno žogico, vendar je bila v nekaj minutah s polja Shtimats odstranjena. Nemčija je skoraj takoj izkoristila in stopila naprej. Rezultat: 2: 1 v korist Nemcev.

Češka je morala tekmovati z grozljivim napadom Portugalske. Obramba Čehov z razliko se spopada z napadom Luis Figo in Rui Koshta. Na 53. minuti je vezni igralec Karel Poborski prinesel Češko. Portugalska se ni mogla izenačiti, čeprav je bila 83 minut odstranjena Latala.

Posebna pozornost je priigrala tekma Francija-Nizozemska. V tem paru so bile odlične ekipe, ki lahko utripajo. Vendar je bila tekma dolgočasna. V rednem času gledalci ciljev niso videli. V kazenskih streljah, Clarence Seedorf ni uspelo zadeti . Rezultat: 5: 4 o kaznih, v polfinalu Francija.

Polufinalni

Nemško-angleški par se ni mogel odločiti, kdo bo šel dalje v rednem času. V prvi polovici so ekipe dosegle en zadetek. Nemški vratar Andreas Kepke je v kazenskem streljanju odbil udarce in pripeljal državno reprezentanco v finale. Rezultat: 6: 5 o kaznih.

Tekma Češka-Francija je bila najbolj dolgočasna na prvenstvu. Glavni čas ciljev ni prinesel. Vse je bilo odločeno v kazenskem streljanju, kjer je bilo prvih deset udarcev nepogrešljivo, potem pa je češki vratar odražal kazen. Rezultat: 6: 5 o kaznih.

Euro-1996 finale

Finale evropskega prvenstva so obljubile, da bo zanimivo. Kdo je zmagal na Euro-1996? To vprašanje lahko slišimo od mladih navijačev. Nemčija je do konca turnirja prišla do resnih izgub. Mnogi ključni igralci so bili poškodovani. V vlogi za igro je bilo vključenih le 16 igralcev, pet rezervatov pa sta imela dva vratarja.

Čehi so počeli bolje. Igralci niso imeli diskvalifikacije in poškodbe. Kljub nesrečni situaciji je Nemčiji uspelo priti ven in zmagati. V drugi polovici leta so Čehi napredovali. Na 69 minutah je na terenu prišlo rezerva Nemčije Oliver Bierhoff. V šestih minutah je izenačil rezultat in v podaljšku dosegel "Golden Ball".

Euro-1996 v nogometu je Nemčijo postal edini pokal v prihodnjih letih. Država se je soočila s sistemsko krizo in navijači so morali dolgo čakati na nove zmage.

Copyright © 2018 sl.unansea.com. Theme powered by WordPress.